ホーム

活動報告

詳細

活動報告

拠点リーダーメッセージ ダウンロード 産業技術数理コンソーシアム

活動報告

研究集会

 Low dimensional topology and number theory III

2011.03.24

日程:2011年3月14日から3月17日
場所:九州大学 西新プラザ
主催者:河野俊丈, 森下昌紀

文部科学省グローバルCOEプログラム重点配分拠点 「マス・フォア・インダストリ研究教育拠点」 (九州大学大学院数理学研究院) との共催により表記研究集会を開催いたします 。

Invited Speakers
Stephan Baseilhac (Universite Montpellier 2)
Jinseok Cho (Waseda University)
Hiroyuki Fuji (Nagoya University)
Hidekazu Furusho (Nagoya University)
Kazuo Habiro (Kyoto University, RIMS)
Shinya Harada (Korea Institute for Advanced Study)
Kazuhiro Hikami (Naruto University of Education)
Akishi Kato (The University of Tokyo)
Takahiro Kitayama (The University of Tokyo)
Thang Le (Georgia Institute of Technology)
Anton Mellit (University of Cologne)
Norihiko Minami (Nagoya Institute of Technology)
Kathleen Petersen (Florida State University)
Jean Raimbault (Institut de Jussieu)
Adam Sikora (SUNY, Buffalo)
Daniel Silver (University of South Alabama)
Akihiro Tsuchiya (IPMU, The University of Tokyo)
Takeshi Torii (Okayama University)
Susan Williams (University of South Alabama)
Organizers
Toshitake Kohno (The University of Tokyo)
Masanori Morishita (Kyushu University)

-Program-

March 14th
9:30 – 10:30
Daniel Silver (University of South Alabama)
Twisted Alexander polynomials of twisted knots
10:50 – 11:50
Takahiro Kitayama (The University of Tokyo)
Non-commutative Reidemeister torsion for homology cylinders
13:30 – 14:30
Susan Williams (University of South Alabama)
Bounding the degree and roots of twisted Alexander polynomials
14:50 – 15:50
Jean Raimbault (Institut de Jussieu)
Asymptotic behaviour of homology
16:10 – 17:10
Thang Le (Georgia Institute of Technology)
Integrality of the Witten-Reshetikhin-Turaev SU(2) invariants

March 15th
9:30 – 10:30
Adam Sikora (SUNY, Buffalo)
Idele class field theory theory for low-dimensional topology
10:50 – 11:50
Norihiko Minami (Nagoya Institute of Technology)
On the Connes-Consani-Soul´e type zeta function for F1-schemes
13:30 – 14:30
Kazuhiro Hikami (Naruto University of Education)
Superconformal algebra, mock theta function, and Mathieu moonshine
14:50 – 15:50
Anton Mellit (University of Cologne)
Cell decompositions of Siegel modular spaces and Morse theory
16:10 – 16:40
Shinya Harada (Korea Institute for Advanced Study)
Hasse-Weil zeta functions of SL2-character varieties of some arithmetic hyperbolic
3-manifolds
18:00
Banquet

March 16th
9:30 – 10:30
Kathleen Petersen (Florida State University)
Character Varieties of Some Families of 3-manifolds
10:50 – 11:50
Akishi Kato (The University of Tokyo)
Geometry of colored Jones polynomials
13:30 – 14:30
Kazuo Habiro (RIMS, Kyoto University)
Quantum fundamental groups and quantum representation varieties for 3-
manifolds
14:50 – 15:50
Hidekazu Furusho (Nagoya University)
On Associators
16:10 – 17:10
Akihiro Tsuchiya (IPMU, The University of Tokyo)
Conformal Field Theory and Quantum Group

March 17th
9:30 – 10:30
St´ephan Baseilhac (Universit´e Montpellier 2)
Asymptotic rigidity of the quantum hyperbolic invariants
10:50 – 11:50
Jinseok Cho (Waseda university)
Optimistic limit of the colored Jones invariant
13:30 – 14:30
Hiroyuki Fuji (Nagoya University)
Surface Operator and Topological String
14:50 – 15:50
Takeshi Torii (Okayama University)
On the K(n)-local category

RETURN LIST